Vianoce 2013

Chcem, aby si bol.
Chcem, aby si bola.
Chcem, aby boli...

Moji milí priatelia,

bolo mi splnené jedno z mojich najúprimnejších želaní, prianí, či asi lepšie povedané prosieb... Ste. Teda, mal by som doplniť uvedené motto : Chcem, aby ste boli. A vy STE.
Trochu divné motto a ešte divnejšie tieto úvodné riadky, však? A ešte ako úvaha, vinš k Vianociam. Skúsim vysvetliť, doplniť... Máme (skoro) za sebou rok 2013. No, nie som poverčivý, ale bol to, aspoň pre mňa, taký rozporuplný, neľahký rok a určite to nebolo tou trinástkou. No napriek všetkému bol krásny a možno práve cez ťažkosti, problémy, či až bolesti nám dovolil intenzívne, ba ešte intenzívnejšie uvedomiť si a prežiť celú tú nádheru života, ktorá je nám darovaná.
Vždy, keď v neskorom advente sadám za počítač, aby som vám napísal pár riadkov, zamýšľam sa nad tým, čo sa ma v tom ubehnuvšom najviac oslovilo, upútalo. A že toho krásna bolo, chvalabohu, neúrekom.
No hádam najviac sa ma dotkli texty, úvahy pátra Halíka, hlavne tá: "Chci abys byl." Ide o vyznanie lásky, údajne sv. Augustína, k Bohu inými slovami. Nie "milujem Ťa", ale "Chcem aby si bol".
Pohrávam sa, často, s týmito štyrmi slovami, obraciam si ich, dopĺňam, skladám...

AKO často počujeme: mám už všetkého dosť, ideš mi na nervy, toto je život...Nič nechcem!
A Vianoce? Už aby bolo po nich. Mám dosť toho zhonu, stupídnych reklám, prázdna.
Toto je normálne. Toto je normálne?
V jednej z mojich obľúbených kníh jedna z hlavných postáv vyrobila 46 bodový zoznam toho, "čo je normálne". Len tak, námatkou:
- normálne je čokoľvek, čo nám umožňuje zabudnúť kto sme alebo čo chceme, takže môžme pracovať, aby sme mohli vyrábať, množiť a zarábať peniaze.
- nebaviť sa s cudzími ľuďmi, ohovárať suseda
- ako starneme, považovať sa za najmúdrejších na svete, aj keď sme nie vždy žili dostatočne na to, aby sme zistili, v čom robíme chyby
- tie najzaujímavejšie veci v živote si nechávať na dobu, keď už nebudeme mať silu ich prežívať, atď, atď.

Nie, priatelia. Nepripusťme, nepripustíme, aby toto bolo normálne. Preto to motto, preto ten úvod. Lebo hovorím: Pane, chcem aby si bol. Láska, chcem aby si bola. Priatelia moji, chcem aby ste boli.
A Vianoce? Veľmi, veľmi chcem aby BOLI. Čisté, detsky iskrivé, pokojné, plné Lásky. Chcel som napísať: prichádzajúcej Lásky. Ale čo je Láska? Kedy je? Aká je? Odpoveď?!
Láska JE!
Je to ono: CHCEM ABY SI BOL, CHCEM ABY SI BOLA, CHCEM ABY STE BOLI.
A chcem, aby boli Vianoce. Aby sme to chceli všetci. Potom Dieťa uverí v nás, my uveríme v seba a BUDEME.
A mne sa splní túžba, sen, modlitba, ktoré vám posielam.
Požehnané a pokojné Vianoce a rok 2014, v ktorom budeme. V Láske.
Tak buďte, buďme... CHCEM, ABY TE BOLI!

S úctou a láskou

Marián