MDŽ 2016

Často jsem tázal se,

avšak odpověď nenašel,

kde neha a dobro původ mají.

Nevím to dosud a musím už jít...

Gottfried Benn

 

 

Moje milé dievčatá,

 

odpustite mi to oslovenie, aj keď viem, že by sa ďaleko viac hodilo použiť ono obvyklé „ženy“ či „dámy“. A tak ostanem pri dievčatách. Alebo, ešte lepšie...

 

Moje milé, pomohol som si dnes, pri príležitosti vášho sviatku týmito veršami starého nemeckého básnika. Otázka...na ktorú nevie odpoveď. Trochu som sa s tým pohral, hľadajúc ju – odpoveď. Našiel som rôzne. No nie odpovede, skôr pokusy o odpoveď. Či už vo filozofickej alebo dokonca náboženskej podobe. No neviem...A pritom tieto skoro sto rokov staré verše sú aktuálne dnes, či práve dnes. Akoby sme sa nezamýšľali nad tým kde sa berie zlo, brutalita, závisť, násilie, to nám pripadá pomaly normálne, no pýtame sa, s básnikom, kde sa berie neha a dobro.

On vraví, že nevie. Dovolím si byť drzý a neskromný a poviem, že ja viem. A pritom nie som ani básnik, ani filozof.

Neha a dobro majú pôvod vo vás, lebo vo vás prirodzene sú. Okrem iných „vecí“ ako sú krása, múdrosť, obetavosť,..., ktoré sa vo vás zlučujú a vytvárajú hodnoty ako je Pokoj, Život a Láska.

Takže, moje milé, keď už sme objavili „kde neha a dobro původ mají“,  tak vás chcem poprosiť, veľmi poprosiť, aby ste týmito darmi nešetrili, dávali ich zo seba von, dávali ich nám, svetu, lebo tie finálne hodnoty, Pokoj, Život a Lásku, ktoré tým vytvárate,  svet, vy, my všetci sme tuším ešte nikdy tak nepotrebovali ako v tejto dobe.

 

Moje milé, to vám želám k vášmu sviatku. Viem, že na to máte. Lebo do vás bol vložený pôvod toho všetkého...

 

S úctou a obdivom

 

Marián