MDŽ 2020

Moje milé dievčatá,

po tom neskutočnom blázinci je tu zase čas stíšenia, čas v ktorom vám, využijúc k tomu ten sprofanovaný, ale pre mňa stále pekný váš sviatok, môžem, môžeme, my muži, povedať to, čo sme vám možno chceli povedať počas celého roku, v každý jeho deň, ale akosi...veď to poznáte.

Tak mi dovoľte, okrem pozdravu, želania všetkého dobrého a daru lásky aj také malé zamyslenie. O vás, pre vás.

Pred rokmi som dostal jednu knihu, kde o.i. stálo „S Tebou sa stávam sám sebou.“ Tým vystihol autor podstatu stretnutia.

A ja som k tomu napísal zopár slov. V stretnutí dochádzam ku svojej skutočnej totožnosti. My sa síce domnievame, že sa držíme svojej skutočnej totožnosti, ale som skutočne sám, sama sebou, keď pracujem alebo keď hovorím s druhými ľuďmi?

Skutočné stretnutie ma oslobodzuje od všetkých možných rolí, ktoré hrám, od všetkých masiek, ktoré si nasadzujem. Vedie ma ku skutočnej podstate vlastnej existencie. A ak je i ten druhý, druhá celkom sám sebou, dostávam odvahu prijať svoje vlastné JA namiesto doterajšieho predstieraného. Čím pravdivejší je druhý človek, tým rýchlejšie sa i ja dostanem k pravde o sebe.

A po rokoch, v týchto dňoch, som sa dostal ku krásnemu, múdremu filmu Proměna, ktorý akoby potvrdzoval to napísané, nájdenie samých seba. Hlavná postava hovorí: „Nikdy nesmieme prestať pátrať. Na konci nášho hľadania prídeme k miestu kde sme začali a budeme tam prvýkrát.“  Kruh sa uzatvoril. A tiež je tam uvedené, že v spoznaní samého seba sa menia, či môžu meniť naše – vaše hodnoty.

Hodnotou číslo jedna pre ženy, po spoznaní sa, je  vnímanie seba samej. Druhou hodnotou je sebaúcta. Mám nejakú hodnotu. Mám hodnotu ako človek. Treťou je duchovno, môj zmysel pre spojenia sa s niečím väčším ako som ja sama. A nakoniec šťastie. Toto pred spoznaním sa ani na „zozname“ hodnôt nebolo či bolo na zozname niekde úplne dole. Ako často boli ženy vychovávané k tomu, že šťastie nie je nič dôležité?!

A ešte jedna dôležitá „vec“, o ktorej sa hovorí je odpustenie. Táto hodnota sa stáva veľmi dôležitá.

Milé dievčatá, dámy, ženy, k vášmu sviatku vám želám veľa takých stretnutí, každodenných stretnutí, možno na pohľad obyčajných, s ľuďmi vám blízkymi, najbližšími, „stretnutia“, ktoré vám potvrdia pravdu o vás, pripomenú tie hodnoty, ktoré máte v sebe, no ktoré si možno už ani neuvedomujete. Želám vám uvedomenie si, že máte veľkú hodnotu ako Žena i ako Človek, že máte v sebe obrovské duchovno, že máte dar odpúšťať, a že šťastie je tu pre vás, že na vás čaká, lebo si ho veľmi, veľmi zaslúžite. A že nikdy nie je neskoro stretnúť sa sama so sebou.

A veľa, veľa lásky. No axiómy sa nedokazujú. Veď láska a žena sú synonymá! (-:

 

Krásne MDŽ, krásne dni, krásne všetko a nielen teraz, ale počas celého roku.

 

S úctou

 

Marián